Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Blog Article



Имат много развити сетивни органи – очите са почти като тези на гръбначните животни. Обонянието е силно развито (чрез органи – осфрадиуми).

Разнообразие от черупки на мекотели Черупката е образувание, секретирано от мантийната обвивка на тялото на мекотелите. Изградена е от три пласта. Най-външният е рогов (нарича се и конхиолинов), средният е варовиков, а вътрешният е седефен (бисерен). Конхиолиновият пласт е най-тънък и образуван от органично хитиноподобно вещество, което след смъртта на животните бързо се разрушава. Варовиковият пласт е образуван от множество перпендикулярно разположени варовити миниатюрни призми, слепени с органичен цимент.

Други заболявания Как да предотвратим подагра и бъдещи пристъпи

С помощта на такъв „крак“ тя бавно пълзи по субстрата. Достатъчно е да си припомним добре на всички, запознати с гроздовия жълт охлюв и езерца.

Някои водят придънен начин на живот като използват естествени отвори и цепнатини между камъните и коралите, за да се крият.

Как така октоподите са станали толкова добри в това? Краткият отговор е: еволюция. В продължение на десетки милиони години индивидите, които са били по-добри в маскирането, е било по-вероятно да избегнат хищниците и да оставят поколение. А много животни – включително мурени, делфини, раци богомолки, корморани, множество риби и дори други октоподи – са ентусиазирани консуматори на октоподи.

В зоологическата класификация мекотели или меки, принадлежат към вида на безгръбначните животни. Основната тъкан на тялото им се състои от меки, доста разхлабени клетки, сред които има жизненоважни органи на тези животни.

Нямаме изкопаеми доказателства, че това конкретно животно някога е съществувало; най-многото, което всеки експерт би се мекотели осмелил е, че мекотелите са произлезли преди стотици милиони години от малки морски безгръбначни, известни като "лофотрохозои" (и дори това е въпрос на спор).

Кулинарен лексикон Пътеводител в света на гастрономията

Храносмилателната система е триделна. Започва от уста, устна празнина с радули, глътка, в която се изливат слюнни жлези, хранопровод, който при някои образува гуша, стомах, в който се отваря хепатопанкреасът, черво, задно черво, анус.

Повеќето остануваат во седиментите на дното на водните тела, иако неколку - како што се цефалоподите - слободно пливаат.

(Имайте предвид, че въпреки че повечето двучерупчести имат сдвоени черупки, няколко вида или имат драстично намалени черупки, или изобщо нямат черупки.)

Избършете фитнес оборудването, тежестите и пейките след всяка употреба.

Вижте още: Октоподите – майстори на камуфлажа и сръчни ловци

Report this page